فارسی
تولید محتوای helpful پس از اپدیت هسته ای گوگل

نحوه نگارش محتوای helpful پس از اپدیت هسته گوگل

موتور جستجو گوگل سالانه آپدیت های جدیدی را اعلام می کند تا تجربه و کیفیت نتایج را برای کاربران خود بهتر نماید. این سیستم‌های رتبه‌بندی خودکار، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که اطلاعات مفید و قابل اعتمادی را که عمدتاً برای نفع مردم هستند را در نتایج برتر جستجو نشان دهند.. با توجه به آخرین آپدیت هسته ای گوگل در نوامبر محتوای مفید helpful content گوگل، برای افرادی که کسب و کار خود را به دنیای وب متصل کرده اند، نحوه نگارش محتوای کاربر پسند یک معمای کشف نشدنی است. در این مقاله با استناد بر مقالات گوگل، راز این معما را کشف خواهیم کرد.

اولین قدم نگارش محتوای کاربرپسند پس از اپدیت هسته ای گوگل

اولین و مهم ترین گام پس از به روز رسانی محتوای مفید، ارزیابی محتوا است. ارزیابی محتوا با توجه به این سؤالات می تواند به شما کمک کند تا بفهمید محتوایی که می سازید مفید و قابل اعتماد است یا خیر. در این مورد می توانید از اطرافیان یا کاربران خود با ایجاد نظر سنجی، سوالاتی در مورد کیفیت محتوا بپرسید. همچنین یک ممیزی از افت‌هایی که ممکن است تجربه کرده اید را در نظر بگیرید. چه صفحاتی و برای چه نوع جستجوهایی بیشتر تحت تاثیر قرار گرفته اند؟ مهم ترین سوالاتی که از نظر گوگل درباره ارزیابی کیفیت یک محتوا باید از خود بپرسید موارد زیر است:

 • آیا محتوا شامل اطلاعات، گزارش، تحقیق یا تحلیل اصلی می شود؟
 • آیا محتوا توضیحی اساسی، کامل یا جامع از موضوع ارائه می دهد؟
 • آیا محتوا تحلیل روشنگرانه و اطلاعاتی جالب را ارائه می دهد؟
 • اگر محتوای شما از منابع دیگری استفاده میکند، آیا از بازنویسی و کپی اجتناب کرده و در عوض ارزش و اصالت بیشتری را ارائه می‌کند؟
 • آیا عنوان اصلی یا عنوان صفحه خلاصه توصیفی و مفیدی از محتوا ارائه می دهد؟
 • آیا عنوان اصلی یا عنوان صفحه از اغراق بیش از اندازه جلوگیری می کند؟
 • آیا محتوای شما به گونه ای است که کاربران آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارند؟
 • آیا انتظار دارید این محتوا را در یک مجله چاپی، دایره المعارف یا کتاب ببینید یا به آن ارجاع دهید؟
 • آیا محتوا در مقایسه با سایر صفحات در نتایج جستجو ارزش قابل توجهی ارائه می دهد؟
 • آیا محتوا غلط املایی یا نگارشی ندارد؟
 • آیا برای تولید محتوا، زمان کافی در نظر گرفته شده یا م به نظر می رسد عجولانه تولید شده است؟
 • آیا محتوا اطلاعاتی را به گونه‌ای ارائه می‌کند که بخواهید به آن اعتماد کنید، مانند منبع موثق، پیشینه در مورد نویسنده یا سایتی که آن را منتشر می‌کند؟
 • آیا پیش از تولید محتوا، به خوبی درباره موضوع تحقیق می کنید؟
 • آیا این محتوا توسط فرد متخصص نوشته یا بررسی شده است که به خوبی درباره موضوع اطلاع دارد؟

لازم به ذکر است که روش تولید محتوا با هوش مصنوعی یا توسط کاربر ملاک گوگل برای رتبه بندی نیست، بلکه کیفیت نهایی آن است که گوگل به آن اهمیت می دهد. پس استفاده از افزونه های تولید محتوا با هوش مصنوعی به شرطی که با بررسی دقیق محتوا و توجه به نیاز کاربر باشد، تداخلی با موارد ذکر شده ندارد.

اپدیت هسته ای گوگل و تولید محتوا

قدم دوم : یک تجربه عالی از صفحه ارائه دهید !

سیستم های رتبه بندی اصلی گوگل به صفحاتی که تجربه خوبی برای کاربر ارائه می کنند، پاداش می دهد. وب مستران و تولید کننده هایی که به دنبال موفقیت در الگوریتم های گوگل هستند نباید تنها بر یک یا دو جنبه از تجربه صفحه تمرکز کنند. در قدم اول بهتر است بررسی کنید که آیا در حال ارائه یک تجربه کلی عالی از صفحه در بسیاری از جنبه‌ها هستید یا خیر. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله مربوط به core web vitals گوگل را مطالعه کنید.

قدم سوم : کاربران را اولویت قرار دهید !

در این بخش گوگل به محتوای کاربرپسند اشاره می کند. به این معنا که محتوا در درجه اول برای افراد ایجاد شود، نه برای رتبه بندی موتورهای جستجو. چگونه می توانید ارزیابی کنید که آیا محتوایی که ایجاد می کنید کاربرپسند است؟ سوالات زیر را پاسخ دهید و اگر جواب شما مثبت بود، در مسیر درست و مورد علاقه گوگل هستید!

 • آیا محتوای شما، کاربران هدف را مستقیما به موضوع اصلی رسانده و برای آن ها مفید است؟
 • آیا محتوای شما به وضوح تخصص و عمق دانش شما را نشان می دهد؟ (به عنوان مثال، تخصص ناشی از استفاده واقعی از یک محصول یا خدمات، یا بازدید از یک مکان توسط مسافری که واقعا به مکان دیدنی مراجعه کرده باشد.)
 • آیا سایت شما یک هدف و موضوع اصلی دارد؟
 • آیا پس از خواندن محتوای شما، کاربر احساس می کند که به اندازه کافی در مورد یک موضوع یاد گرفته است تا به هدف خود کمک کند؟
 • آیا کسی که محتوای شما را می خواند احساس می کند تجربه رضایت بخشی داشته است؟

گام سوم: از ایجاد محتوای برای موتورهای جستجو خودداری کنید!

توصیه می کنیم برای موفقیت در جستجوی گوگل، در عوض تولید محتوایی که در موتورهای جستجو برای کسب رتبه بندی موتورهای جستجو ساخته شده است، روی ایجاد محتوای کاربرپسند و مناسب برای مخاطب تمرکز کنید. پاسخ مثبت به برخی یا همه سوالات زیر هشداری برای ارزیابی مجدد محتواهای شما است.

 • آیا محتوا در درجه اول برای موتورهای جستجو ایجاد شده است؟
 • آیا محتوای زیادی در مورد موضوعات مختلف تولید می کنید به این امید که برخی از آن ها در نتایج جستجو عملکرد خوبی داشته باشند؟
 • آیا از اتوماسیون گسترده برای تولید محتوا در بسیاری از موضوعات استفاده می کنید؟
 • آیا محتوای شما خلاصه شده، کپی از مطالب دیگران و بدون هیچ ارزش افزوده ای است؟
 • آیا محتوای شما به خوانندگان این احساس را القا می کند که برای دریافت اطلاعات بهتر از منابع دیگر نیاز به جستجوی مجدد دارند؟
 • آیا محتوای شما بر اساس تعداد کلمات مشخصی نوشته شده است؟
 • آیا بدون تخصص واقعی وارد برخی از حوزه های موضوعی خاص شده اید؟
 • آیا محتوای شما به سؤالی پاسخ می‌دهد که واقعاً پاسخی ندارد اما فقط برای جذب مخاطب نوشته شده است؟
 • آیا بدون هیچ گونه تغییری فقط تاریخ های محتوای خود را تغییر می دهید تا محتوای شما آپدیت شده به نظر برسد؟
 • آیا محتوای جدید زیادی اضافه کرده یا بسیاری از محتوای قدیمی‌تر را حذف می‌کنید، به این دلیل که رتبه‌بندی جستجوی به شما کمک می‌کند و به نوعی باعث می‌شود سایت شما «آپدیت شده» به نظر برسد؟

گوگل در این بخش اشاره می کند، مفهوم سئو از بین نرفته است و فعالیت های زیادی وجود دارد که می توانید انجام دهید که به طور خاص به موتورهای جستجو کمک می کند تا محتوای شما را بهتر کشف و درک کنند. سئو زمانی می تواند یک فعالیت مفید باشد که محتوا برای کاربران نوشته شود نه برای موتورهای جستجو.

تولید محتوا پس از اپدیت هسته گوگل

 گام چهارم : EEAT  و دستورالعمل های ارزیابی کیفیت را بشناسید !

سیستم های خودکار گوگل یا همان الگوریتم ها به گونه طراحی شده اند که از عوامل مختلفی برای رتبه بندی صفحات استفاده کنند. این سیستم ها پس از شناساسیی محتواهای مرتبط با عبارت جستجو شده، بر اساس یک سری فاکتور، آن ها را اولویت بندی می کنند تا نتایج نهایی برای کاربر مفید باشد. این فاکتورها با عنوان EEAT نیز شناخته می شوند و تعیین می کنند کدام محتوا جنبه‌های تجربه، تخصص، اعتبار، و قابل اعتماد بودن را نشان می‌دهد.

گام پنجم: ارزیابی محتوا بر اساس “چه کسی، چگونه و چرا”

این گام از مهم ترین عواملی است که گوگل در مقالات خود به آن اشاره می کند. به این معنا که هر تولید کننده محتوا پیش از انتشار محتوا باید آن را بر اساس “چه کسی، چگونه و چرا” ارزیابی کند و به عنوان یک دستورالعمل کلی در نظر بگیرد. در ادامه هر سه مورد را با جزئیات بیشتری بررسی می کنیم:

چه کسی محتوا را ایجاد می کند؟

چیزی که به مردم کمک می کند تا به طور مستقیم EEAT محتوا را درک کنند زمانی است که مشخص شود چه کسی آن را ایجاد کرده است. این همان “چه کسی” است که باید در نظر گرفته شود. هنگام ایجاد محتوا، چندین سوال باید از خود بپرسید تا به آنچه مد نظر گوگل است، نزدیکتر شوید.

 • آیا برای بازدیدکنندگان مشخص است که محتوای شما را چه کسی نوشته است؟
 • آیا درباره پیشینه نویسندگان توضیحات کاملی داده می شود؟

نکته مهم: برای گوگل پیشینه و مشخصات نویسنده های محتوا اهمیت زیادی دارد. بهتر است در اولین فرصت اطلاعات دقیق نویسندگان خود را در معرض دید گوگل و کاربران قرار دهید.

محتوا چگونه ایجاد می شود؟

دومین دستورالعمل گوگل برای ارزیابی و بررسی یک محتوا، چگونگی ایجاد آن است. برای مثال برای بررسی محصول خود باید متن را به همراه تصاویری از افراد در حال کار یا آزمایش های مربوطه همراه کنید تا اعتماد بیشتری ایجاد کند. بخش دیگری از توصیه های گوگل درباره استفاده از هوش مصنوعی است. بطور کلی گوگل استفاده از هوش مصنوعی را نقض نمی کند اما افرادی که به دنبال موفقیت در کسب رتبه های اول گوگل هستند باید به دنبال تولید محتوای اصلی، با کیفیت بالا و برای مردم باشند که کیفیت EEAT را نشان می دهد. هوش مصنوعی نیز می تواند به روش های جدید و هیجان انگیز به تولید محتوای مفید کمک کند.

چرا نیاز است این محتوا ایجاد شود؟

“چرا” شاید مهم ترین سوالی باشد که در مورد محتوای شما باید به آن پاسخ داد. در وهله اول چرا باید یک محتوا ایجاد شود؟ از نظر گوگل پاسخ این سوال کمک به کاربران است. محتوایی از نظر گوگل مفید است که مفید باشد و با EEAT تناقضی نداشته باشد. اگر پاسخ شما به این “چرا”، تولید محتوا برای موتورهای جستجو است، در حال دور شدن از دستورالعمل های جدید گوگل هستید و باید مسیر خود را تغیر دهید.

نگارش محتوای کاربرپسند پس از اپدیت هسته ای گوگل ؛ فرآیندی سخت اما موثر

بطور کلی آپدیت هسته ای گوگل برای تولیدکننده های انواع محتوا، صاحبان کسب و کار در فضای وب و سئوکاران، چالش های زیادی ایجاد کرده است. اما توجه داشته باشید که راه های تقلب بسته می شود و اگر تنها برای کاربر محتوا تولید کنید، رتبه های اول گوگل جایگاه شما خواهد بود.

منتظر نظرات و تجربیات شما در بخش دیدگاه ها هستیم.

مقالات

مطالب مرتبط