فارسی
اپدیت هسته ای گوگل

همه چیز درباره آپدیت جدید گوگل helpful content در نوامبر

در پی آپدیت های سالانه گوگل، جدیدترین آپدیت این موتورجستجو و برای اطمینان از تولید محتوای ارزشمند برای مخاطبان منتشر شده است. این آپدیت با عنوان محتوای مفید یا helpful content  شناخته می شود که برای اولین بار از اصطلاح  people-first content  استفاده کرده به معنی تمرکز بر محتوای نوشته برای کاربر است نه موتورهای جستجو. این سیگنال بر کل وبسایت ها و در تمام صفحات بطور دائم فعال بوده و تاثیرات مهمی بر عملکرد آن ها خواهد داشت. از آنجایی که سیستم رتبه بندی محتوای مفید روی تمام زبان ها از جمله زبان فارسی منتشر شده، مهم است که صفر تا صد آن را بدانیم و استراتژی های جدید وبسایت خود را بر طبق آن بچینیم. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

آپدیت helpful content گوگل بر چه چیزی متمرکز است؟

هدف به‌ روزرسانی helpful content، ارزیابی محتواهای منتشر شده در صفحات وب و رتبه بندی آن ها بر اساس تجربه کاربر و مفید بود آن است. به این معنا که مخاطب احساس رضایت مندی از مطالعه مطلب داشته باشد.

سیستم رتبه بندی محتوای مفید – Helpful Content جزو سیستم های فعال در پس زمینه تمام سیستم های رتبه بندی جستجوی گوگل است و  بصورت دائمی در حال پایش و ارزیابی کیفیت محتوا است که در صورت انتشار محتوای کم ارزش، نمی توان از جریمه این الگوریتم دور ماند و هیچ راهی بجز ارائه محتوای مفید (برای کاربر و مخاطب) وجود ندارد. اگر توسط این الگوریتم جریمه شوید، ممکن است تا مدت ها از رتبه های برتر دور بمانید.

به‌روزرسانی helpful content چه نوع محتوایی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد؟

توجه کنید که هیچ وبسایتی راه گریز از این آپدیت جدید را ندارد و در هر صنعت و هر زبانی، باید محتوای مفید و کاربر پسند تولید شود. با این حال برخی توجه گوگل به برخی از موضوعات بیشتر بوده و حساسیت زیادی نسبت به آن ها دارد. بطور کلی سئو وب سایت هایی با موضوعات زیر تاثیر بیشتری از اپدیت های جدید گوگل می پذیرند:

 • انواع محتوای مرتبط با فناوری
 • هنر و سرگرمی
 • مطالب آموزشی آنلاین
 • سایت های فروشگاهی
 • سایت های مربوط به سلامتی مانند حوزه پزشکی
 • سایت های مربوط به غذا که در حال ارائه دستورپخت هستند
 • سایت های گردشگری

الگوریتم آپدیت helpful content  گوگل چگونه فعالیت می کند؟

این الگوریتم جدید یک سیستم رتبه بندی است که بصورت سایت واید کار می کند. این موضوع اهمیت بسیاری زیادی خواهد داشت و توجه کنید که اگر وزن یا تعداد صفحات بی کیفیت (از نظر محتوا) بیشتر از صفحات با ارزش باشد، کل صفحات سایت تحت تاثیر قرار گرفته و در پی آن کاهش رتبه های تمامی صفحات را شاهد خواهیم بود.

هدف از به روزرسانی جدید گوگل، محتواهایی هستند که برای موتورهای جستجو ایجاد شده اند و برای کاربران ارزشی ندارد. بطور مثال استفاده بیش از اندازه از کلمات کلیدی، اضافه گویی در خصوص یک مطلب، تعداد زیاد کلمات که در راستای هدف محتوا نیستند و در آخر اشتباهات نگارشی و غلط های املایی فراوان که ارزش محتوا را بسیار کم می کنند.

هدف از این به‌روزرسانی کمک به جستجوگران برای یافتن محتوای بسیار باکیفیت است. در واقع گوگل می خواهد محتوا فقط برای مردم باشد و تبلیغات و موتورهای جستجو در جایگاه بعدی قرار می گیرند. ممکن است شما هم محتوایی در رتبه های یک گوگل مشاهده کرده باشید که به هدف رتبه و تبلیغات ایجاد شده اند و هیچ ارزش افزوده ای برای مخاطب ندارند. مقدمه های بسیار طولانی و اضافه گویی های بیش از اندازه که برای کاربر خسته کننده است. در واقع گوگل قصد دارد محتواهای بهتر، مفیدتر و درست تری در رتبه های اول قرار گیرد.

اپدیت helpful content

گوگل از الگوریتم یادگیری ماشینی استفاده می‌کند که قادر به ارزیابی و شناسایی محتوای غیرمفید بوده و در نوع خود فناوری جدید محسوب می شود. آپدیت جدیدمحتوای مفید گوگل به سیگنال‌های مختلفی در صفحه و سایت برای تعیین رتبه نگاه می‌کند. نکته جالب‌توجه این است که فاکتورهای helpful content توسط ارزیاب‌های گوگل نیز موردتوجه قرار گرفته و در یادگیری ماشین استفاده خواهد شد.

چگونه پس از آپدیت جدید helpful content  گوگل محتوا تولید کنیم؟

معمای چند صد دلاری دنیای وب، این است که چگونه محتوا تولید کنیم و آیا لازم است محتواهای پیش تر منتشر شده را مجدد ارزیابی کنیم؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال ابتدا کمی به استراتژی های رایج تولید محتوا در فضای وب می پردازیم. ممکن است شما هم تا کنون، رقیبان خود را مورد بررسی قرار داده و سعی می کردید، همان محتوا را با ارزش جدیدی، یا حتی بدون ارزش جدید، در فضای وب منتشر کنید. در این خصوص نویسندگان و وب مسترها تلاش می‌کنند که محتوایی بنویسند که علاوه بر مفید بودن برای کاربر، توسط الگوریتم‌ های گوگل نیز به‌عنوان محتوای باکیفیت شناخته شود. یعنی معیار اصلی محتوا برای گوگل و بهینه سازی آن برای کاربر بوده است.

هم اکنون نیز گوگل با آپدیت جدید خود تمام این استراتژی را رد می کند و می گوید که محتواهایی که ارزش جدیدی نداشته باشد، مفید نخواهند بود. بطور مثال اگر شما در صنعت گردشگری فعالیت می کنید باید محتوایی تولید کنید که نویسنده به آن شهر سفر کرده باشد و تصاویر کاملا اختصاصی منتشر شود.

گوگل با الگوریتم تازه خود به نام Helpful Content‌ محتواهای غیرمفید برای کاربران را از فهرست رتبه‌دهی خود خارج می کند و بهتر است  شما هم به ارزیابی  محتواهای منتشر شده در وبسایت خود بپردازید و آن ها را بر اساس این الگوریتم، بازنویسی نمایید. چراکه، تاثیر یافتن چنین محتوایی توسط گوگل بر رتبه کل سایت اعمال خواهد شد.

تاثیرات core web vitals بر رتبه بندی صفحات

یکی از مولفه های مهم به روزرسانی هسته ای، تجربه کاربری بوده که به همین دلیل، مولفه های مربوط به لود و سرعت سایت مانند “core web vitals” اهمیت بیشتری پیدا کرده است. در اینجا می تواین متوجه شویم چرا گوگل، سایت هایی تبلیغاتی را به صورت الگوریتمی مورد هدف قرار می دهد. اگر وبسایتی مقدار بیش از حد تبلیغات داشته باشد که باعث اختلال در ارزش محتوا شود یا با آن تداخل داشته باشد، پس از این اپدیت، افت رتبه را به دنبال خواهد داشت.

یکی از مهم ترین سوال هایی که در خصوص این اپدیت باید بپرسید این است که آیا محتوا هنگام مشاهده در دستگاه های تلفن همراه به خوبی نمایش داده می شود؟ اگر صفحه ای با تبلیغات پوشانده شده باشد و کاربر برای تشخیص تمام محتوای آن صفحه تلاش کند، آن صفحه به دلیل ماهیت خود دیگر «مفید» نیست. در این خصوص می توان به پست جدید مارکوس بوردین، مدیر گوگل، اشاره کرد که در مورد تعامل بین تبلیغات و UX بحث می کند و اینکه چگونه کاربران باید UX کلی خود را با هدف نهایی خود برای ایجاد درآمد متعادل کنند .: اگر در حال اجرای تبلیغات هستید و تحت تأثیر به‌روزرسانی اخیر قرار گرفته‌اید، این اولین چیزی است در اولین قدم آگهی های خود را بررسی کرده و برای کاربر بهینه سازی کنید.

core web vitals

آپدیت هسته ای گوگل و E-E-A-T

EEAT در واقع بخشی از Google’s Search Quality Rater Guidelines یا راهنمای کیفیت رتبه بندی گوگل است. این راهنما در واقع یک دفترچه راهنما برای وب مستر ها و صاحبان سایت است که به آن ها کمک می کند وب سایت خود را نسبت به الگوریتم های گوگل سازگارتر کنند. تا کنون توجه گوگل در خصوص این راهنما بیشتر به سایت های مربوط به سلامتی بود اما در حال حاضر هر وب مستری باید توجه به این نکته را اولویت خود قرار دهد. مولفه های E-E-A-T به شرح زیر است:

 • Experience: نویسنده یا تولید کننده یک محتوا باید درباره تجربیات دست اول خودش تولید محتوا کند و چیزی که می گوید را خودش تجربه کرده باشد.
 • Expertise: به معنی تخصص است، بدین معنی که اگر کسی محتوایی درباره موضوعی تولید می کند، باید درباره آن موضوع تخصص لازم را داشته باشد و این مورد ثابت شده باشد.
 • Authoritativeness: به معنای معتبر بودن است. به این معنا که محتوای منتشر شده باید در خصوص زمینه کاری شما باشد و افراد دیگری که در زمینه کاری شما فعالیت دارند با شما شبکه سازی کرده باشند.
 • Trustworthiness: قابل اعتماد بودن یعنی شما همه چیز را در تولید محتوا در نظر بگیرید. واضح بنویسید، فکت های داخل مطلب خودتان را چک کنید، به منابع معتبر لینک بدهید و سعی کنید در یک مطلب تخصصی از تبلیغ کردن هم خود داری کنید.

اگر الگوریتم Helpful Content بر روی محتوای سایت تاثیر منفی گذاشت، چه کنیم؟

اگر این الگوریتم تاثیرات منفی بر سایت شما گذاشته باید بدانید که این تاثیر تا ماه ها باقی خواهد ماند (بسته به سابقه سایت در تولید محتوای بی کیفیت) و زمان زیادی لازم است تا دوباره به رتبه های قبلی خود باز گردند، آن هم به شرطی که طبق اصول جدید گوگل، بازنویسی شوند و تغییرات لازم بر آن ها اعمال شود.

برای اطلاع از این تاثیر همین الان سرچ کنسول خود را باز کنید و یک بار دیگر جایگاه هر صفحه را بررسی کنید. هر صفحه‌ای که بیشتر برای موتور جستجو نوشته شده، نرخ پرش بالایی داشته یا نرخ به اشتراک‌گذاری و کامنت‌های آن بسیار پایین است را حذف و بازنویسی کنید. اگر نرخ کلیک صفحه ای بالا بوده اما محتوای آن بی کیفیت است، در اولین زمان آن را بهینه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تولید محتوا کاربرپسند، مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید. در تولید محتوای جدید حتما نکات مربوط به سئو و دیگر الگوریتم‌های رتبه‌دهی مانند الگوریتم پاندا و الگوریتم پنگوئن را در نظر داشته باشید؛ اما بیش‌ازحد مطلب را سئو نکنید. طبق گفته بزرگان دنیای وب، تا کنون تولید محتوا به این سختی نبوده است. چرا که هر محتوا بطور دقیق بررسی می شود و رقابت از همیشه سخت تر خواهد بود. اگر شما هم تحت تاثیر این الگوریتم قرار گرفته اید، از راهکارها و تجربیات خود برای ما بنویسید.

مقالات

مطالب مرتبط