فارسی

الگوریتم مام گوگل | با الگوریتم MUM آشنا شوید!

الگوریتم MUM مخفف عبارت Multitask Unified Model است، این الگوریتم در سال 2021 توسط گوگل ارائه و معرفی شد. این الگوریتم چند منظوره بر پایه هوش مصنوعی و توسط متخصص هندی “پرابهاکار راغوان – Prabhakar Raghavan” طراحی شده است. گوگل اظهار داشته است که الگوریتم مام آپدیتی از الگوریتم BERT می‌باشد، اما لازم به ذکر است که عملکرد مام هزاران بار بهتر از BERT است.

 MUM با زیرپا گذاشتن مرزهای زبانی نحوه عملکرد موتورهای جستجو گوگل را تغییر داده و به‌جای استفاده از روش سنتی تمرکز بر کلید واژه‌ها، اطلاعات جامع‌تری را به کاربران ارائه می‌دهد. الگوریتم مام طوری طراحی شده است که قادر است 75 زبان زنده دنیا را تشخیص ‌دهد و در صورتی که پاسخی به زبان پرسش‌کننده پیدا نشود، پاسخ سوال را به زبان‌های دیگری ارائه می‌دهد.

هدف از طراحی الگوریتم MUM گوگل

گوگل برخلاف الگوریتم‌های دیگر که معمولا هیچ توضیحی از عملکرد آن‌ها ارائه نمی‌داد، توضیحات مختصری را در رابطه با الگوریتم MUM منتشر کرده است. گفته می‌شود که الگوریتم ام یو ام (MUM) براساس فناوری‌های نوین و برای پاسخ به سوالات پیچیده‌ای که جواب مشخصی ندارند طراحی شده است.

گاهی ممکن است سوالات کاربران پیچیده و طولانی باشد، در این حالت ارائه پاسخ در قالب لینک‌های کوتاه قابل قبول نیست و نیاز کاربر را فراهم نمی‌کند. در این موارد الگوریتم MUM گوگل برای پاسخ به سوالات پیچیده از محتوا با فرمت‌های مختلفی مانند تصویر، ویدیو و متن در زبان‌های مختلفی استفاده می‌کند.

برای درک بهتر روند کار، مثالی از جستجوی پیچیده یک کاربر گوگل را مطرح می‌کنیم. فرض کنید یک کاربر سوالی در قالب “کوهنوردی در کوه‌های آلپ در فصل تابستان” را در موتور جستجوی گوگل وارد می‌کند؛ الگوریتم MUM برای پاسخ به این سوال اطلاعات مختلفی از جمله ارتفاع کوه آلپ، دمای هوای منطقه در فصل تابستان، درجه سختی کوه‌پیمایی و تجهیزات موردنیاز برای صعود به قله کوه آلپ را به کاربر ارائه می‌دهد.

تقسیم‌بندی مهارت‌های الگوریتم MUM گوگل

الگوریتم MUM یکی از جدیدترین و مهم‌ترین الگوریتم‌های گوگل محسوب می‌شود که نسبت به بسیاری از الگوریتم‌ها عملکرد بهتری داشته و دنیای پاسخ به سوالات کاربران را متحول کرده است. MUM از مهارت‌های مختلفی برخوردار است که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

مهارت چند زبانه بودن Multilingual الگوریتم MUM

الگوریتم ام یو ام (MUM Algorithm) به 75 زبان زنده دنیا مسلط است و به راحتی می‌تواند پرسش‌های کاربران به زبان‌های مختلف را درک کرده و به آن‌ها پاسخ دهد. الگوریتم MUM در حال یادگیری همیشگی است و اگر پاسخ سوال به زبان مورد نظر کاربر یافت نشود، سعی می‌کند پاسخ را به زبان دیگری ارائه نماید.

مهارت چند وظیفه‌ای بودن Multitasking  الگوریتم MUM

مهارت چند وظیفه‌ای الگوریتم ام یو ام، برای پاسخ به سوالات کاربران گام را فراتر گذاشته و با تجزیه و تحلیل نیاز کاربر، اطلاعات جامعی را در اختیار آنان قرار می‌دهد. همانطور که در مثال کوهنوردی مطرح شد، الگوریتم MUM در پاسخ به سوال کاربر درباره کوهنوردی در کوه آلپ، اطلاعات کاملی از وضعیت آب و هوا، درجه سختی کوه‌پیمایی و تجهیزات موردنیاز را فراهم می‌کند.

مهارت چند وجهی بودن Multimodal الگوریتم MUM

با کمک این مهارت الگوریتم مام (MUM) می‌تواند به سوالات پیچیده کاربران در قالب‌های مختلفی پاسخ دهد. این الگوریتم برای کمک به درک بهتر کاربران از محتواهای مختلفی در قالب تصویر، ویدئو، پادکست و متن استفاده می‌کند و پاسخ‌ها را در قالب‌های مختلفی ارائه می‌دهد.

نحوه تاثیر الگوریتم MUM بر سئو سایت‌ها

الگوریتم‌های گوگل به صورت دائمی در حال به‌روزرسانی و تغییر هستند؛ متخصصان سئو و مدیران سایت‌ها برای کسب موفقیت در کسب‌وکار خود، ناچار به همگام شدن با این تغییرات هستند. الگوریتم جدید گوگل قادر است محتواهای ارائه شده با فرمت تصویر و ویدئو را همانند متن به خوبی درک کند و مطالبی که مرتبط با جستجوی کاربران است را ارزیابی و رتبه‌بندی نماید. برای کسب رتبه مناسب و دیده شدن توسط الگوریتم MUM لازم است علاوه‌بر تولید محتوای باکیفیت، سعی کنید به تمامی سوالات احتمالی کاربران پاسخ دهید و با استفاده از مولتی مدیا در شرح موضوع مورد بحث، شانس وب‌سایت را در دیده شدن توسط کاربران افزایش دهید.

 قابلیت لنز یکی از جدیدترین ابزارهای موتور جستجوی گوگل است که به کاربران اجازه می‌دهد موضوع مورد نظر خود را در قالب تصاویر جستجو کنند. فرض کنید به دنبال خرید کفش خاصی هستید اما هیچ اطلاعاتی راجع به نام برند و خصوصیات فیزیکی آن کفش ندارید. با کمک قابلیت لنز و استفاده از تصویر کفش، الگوریتم مام (MUM) اطلاعات جامع و کاملی از آن محصول را در اختیار شما قرار می‌دهد. با توجه به موارد ذکر شده با استفاده از تصاویر و ویدئوهای مناسب و مرتبط با محتوا و ارائه مطالب منسجم و ساختار یافته، به MUM اطلاع دهید که وبسایت شما مطالب موردنظر کاربران را ارائه می‌دهد.

نتیجه گیری کلی

هدف اصلی گوگل ارائه بهترین نتایج جستجو به کاربران با بالاترین کیفیت است. جدیدترین الگوریتم گوگل به نام MUM انقلابی در عملکرد موتورهای جستجو گوگل ایجاد کرد و با شکستن مرزهای زبانی، پاسخ‌های جامع‌تری را به سوالات پیچیده کاربران ارائه می‌دهد. براساس توضیحات ارائه شده توسط گوگل، وبسایت‌ها برای بهتر دیده‌ شدن لازم است محتواهای داخل صفحات خود را بجای الگوریتم‌ها، برای جلب رضایت کاربران بهینه و سئو کنند.

مقالات

مطالب مرتبط