فارسی
سئو تکنیکال پس از اپدیت هسته گوگل

اهمیت سئو تکنیکال پس از اپدیت هسته ای گوگل

گوگل تنها موتور جستجوی دنیا نیست اما قطعا مهم ترین آن ها است. در این میان گوگل در بازه های زمانی مختلف آپدیت های مختلفی برای بهبود نتایج جستجو و دسترسی کاربران به موضوع مد نظر خود، منتشر می کند. در سال 2023 و پس از آپدیت هسته ای گوگل، بسیاری از کارشناسان سئو و وب مسترانی که در حوزه های مختلف به فعالیت می پردازند، دچار ابهامات زیادی شدند که یکی از آن ها اهمیت سئو تکنیکال یا همان سئو فنی است. از آنجایی که این آپدیت علاوه بر تمرکز بر محتوای با کیفیت، موضوع تجربه کاربری در صفحه وب سایت را نیز مهم شمرده است. در این مقاله بطور کامل درباره اهمیت سئو تکنیکال پس از اپدیت هسته ای گوگل صحبت کرده و اخبار حول این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

نکاتی که باید درباره آپدیت هسته ای گوگل بدانیم!

برای رسیدن به یک پاسخ درست و موشکافی این معما، ابتدا باید درباره آپدیت هسته ای گوگل توضیحات بیشتری داده شود. این آپدیت ها به گونه ای طراحی شده‏اند تا گوگل بتواند در ارائه محتوای مناسب و معتبر در کمترین زمان به کاربران موفق عمل کند. گوگل در مورد آپدیت‌های اصلی خود اطلاع‌رسانی می‏کند، زیرا برخی سایت‌ها ممکن است در طول این به‌روزرسانی‌ها، افت یا افزایش رتبه داشته باشند. پس از هر آپدیت افراد متخصص در حوزه سئو تجربیات خود را با یکدیگر به اشتراک گذاشته تا به درک واحدی از یک آپدیت برسند. البته نمی توان برای هر موضوع و هر سایت یک دستورالعمل پیاده کرد. بهترین راه بررسی اخبار مربوط به این موضوع است:

جان مولر می گوید که سئوی فنی هنوز اهمیت دارد، علیرغم ادعاهای متعددی مبنی بر اینکه اهمیت آن کم شده است.

سئو تکنیکال یا فنی چه نقشی در افزایش رتبه دارد؟

برای یادآوری و بررسی بیشتر گریزی به مفهوم سئو تکنیکال خواهیم زد. گوگل و سایر موتورهای جستجوگر براساس معیارهای مختلف، سایت‌ها را رتبه‌بندی می‌کنند و اینگونه بهترین نتایج ممکن را به کاربر نمایش می‌دهند. حالا با بهبود سایت از نظر فنی و تکنیکالی، می‌توانید رتبه‌های بهتری کسب کنید. مهم ترین موارد مربوط به سئو فنی شامل زیر است:

  • سرعت بارگیری صفحه (Page Speed)
  • بهینه‌سازی کدهای CSS و JavaScript
  • بررسی ساختار URL
  • بررسی فایل txt
  • بررسی نقشه سایت (XML Sitemap)
  • به‌روزرسانی نقشه سایت با تغییرات جدید
  • رفع خطاهای 404 (صفحه یافت نشد) و دیگر خطاهای مربوط به لینک ها

تکنیکال سئو

سئو تکنیکال پس از آپدیت 2023 گوگل

پس از به روز رسانی سیستم های رتبه بندی گوگل، جامعه سئو درباره اهمیت سئو فنی نگرانی های زیادی داشته است اما گوگل تصریح می کند که علیرغم تغییرات بوجود آمده، عناصر سئو فنی هنوز مهم هستند. جان مولر، اخیراً اهمیت سئوی فنی را تأیید کرد و با ادعاهای مبنی بر کاهش اهمیت آن مقابله کرد. اظهارات او در پاسخ به نظری در اپلکیشن  X( سابقاً توییتر)  که ادعا می‌کند تاثیر سئوی فنی در حال کاهش است، به این موضوع اشاره می کند که سئو فنی همچنان مهم است و علیرغم چشم انداز در حال تحول سئو، ادعای مولر تأکید می کند که سئوی فنی ستون فقرات تمام ساختارهای وب باقی خواهد ماند.

اهمیت سئو فنی از نظر گوگل

گوگل اسناد خود را در مورد نحوه تعیین رتبه بندی موتورهای جستجو به روز کرده است و به معیارهای فنی SEO مانند HTTPS و Core Web Vitals اشاره می کند. با این حال، گوگل به سرعت به این نکته اشاره کرد که این جزئیات سئو فنی هنوز هم اهمیت زیادی دارند. دنی سالیوان، رابط جستجوی گوگل تاکید کرد که سیگنال‌هایی مانند Core Web Vitals و سازگاری با موبایل توسط به‌روزرسانی نادیده گرفته نمی‌شوند. در عوض، اگر می‌خواهید در سیستم‌های رتبه‌بندی اولیه جستجوی Google به خوبی عمل کنید، باید روی این موارد تمرکز کنید.

چشم انداز سئو تکنیکال

الگوریتم های موتورهای جستجو دائما در حال تغییر هستند، اما سئو فنی همیشه مهم خواهد بود. در حالی که تجربه کاربر و کیفیت محتوا اخیراً بیشتر مورد توجه قرار گرفته است، این سئو فنی است که زمینه موفقیت آنها را فراهم می کند. با پیشرفت الگوریتم های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، سئوی فنی به توسعه خود ادامه خواهد داد تا با نیازهای در حال تغییر موتورهای جستجو هماهنگ باشد. به عبارت دیگر سئو فنی به این زودی ها از بین نمی رود.

تایید مجدد اهمیت آن توسط جان مولر، نقش آن را به عنوان پایه و اساس تمام معماری های وب باز برجسته می کند. موفقیت بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) را می‌توان با تمرکز بر سرعت و عملکرد سایت، سازگاری با موبایل، نمایه‌سازی و خزیدن، معماری سایت و ساختار  URL، عناصر فنی روی صفحه و نشانه‌گذاری طرحواره ایجاد کرد. همراهی با آخرین شیوه های فنی سئو برای حفظ رتبه بالا در صفحات نتایج موتورهای جستجو و افزایش ترافیک وب سایت ارگانیک با ادامه تغییر چشم انداز سئو بسیار مهم است.

چک لیست سئو تکنیکال
چک لیست سئو تکنیکال توسط ahref

چگونه پس از آپدیت هسته ای گوگل سایت خود بررسی کنیم؟

پس از آپدیت هسته ای گوگل، بررسی و ارزیابی وضعیت وب‌سایت خود از نظر سئو تکنیکال و محتوا بسیار مهم است. اگر نقطه شروعی برای اینکار در نظر دارید، راهنمای زیر می تواند برای شما مفید واقع شود:

بررسی تغییرات در ترافیک: اگر تغییرات قابل توجهی در ترافیک وب‌سایت خود مشاهده می‌کنید، این می‌تواند نشان‌دهنده تأثیر آپدیت گوگل باشد. با کمک ابزارها وب‌سایت خود را بررسی کنید تا تغییرات را رصد کرده و ارزیابی کنید.

بررسی تغییرات در رتبه‌بندی صفحات: از ابزارهای مانیتورینگ رتبه‌بندی استفاده کنید تا تغییرات در رتبه‌بندی صفحات وب‌سایت خود را بررسی کنید. اگر صفحاتی رتبه‌بندی خود را از دست داده‌اند، ممکن است نیاز به بهینه‌سازی و تغییرات در محتوا و یا سئو تکنیکال باشد.

بررسی ترافیک از دست رفته: اگر ترافیک سایت شما کاهش یافته است، با دقت بررسی کنید که کدام صفحات تحت تأثیر قرار گرفته‌اند. اگر ترافیک از دست رفته به صفحات اصلی یا صفحات کلیدی مرتبط با محصولات یا خدمات شما مربوط می‌شود، این ممکن است نشان‌دهنده مشکلات بزرگتر باشد.

بررسی کلمات کلیدی: تحقیق کلمات کلیدی معنامحور مرتبط با صفحات مهم وب‌سایت شما و تغییرات در رتبه‌بندی آن‌ها بسیار مهم است و نقشه راه شما را ایجاد می کند. اگر کلمات کلیدی مهم در رتبه‌بندی کاهش یافته‌اند، بررسی کنید که آیا محتوا و ساختار صفحات بهینه هستند یا نیاز به بهبود دارند.

بررسی محتوا: اطمینان حاصل کنید که محتوا با کیفیت بوده و به نیازهای کاربران پاسخ می‌دهد. محتوای فراگیر و ارائه شده به شکل جذاب می‌تواند تأثیر مثبتی در رتبه‌بندی داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع می توانید مقاله نحوه نگارش محتوای کاربرپسند پس از اپدیت هسته ای گوگل را مطالعه کنید.

استفاده از ابزارهای سئو: ابزارهای سئو مانند  Google Search Console، Google Analytics، SEMrush، Ahrefs،Moz  و سایر ابزارهای مشابه را برای بررسی سایت خود به کار ببرید. این ابزارها می‌توانند اطلاعات مفیدی درباره وضعیت سئو تکنیکال و محتوایی وب‌سایت شما فراهم کنند.

بررسی موارد فنی: بررسی جزئیات فنی و تکنیکال وب‌سایت شما از جمله سرعت بارگذاری، استفاده از HTTPS، بهینه‌سازی تصاویر، ساختار URL، استفاده از تگ‌های هدر و دیگر موارد تکنیکال را انجام دهید.

با انجام این مراحل و بررسی دقیق وب‌سایت خود، می‌توانید نقاط قوت و ضعف را شناسایی کرده و تغییرات مورد نیاز را برای بهبود وضعیت سئو تکنیکال و محتوایی اعمال کنید. در آخر شما هم می توانید نقطه نظر و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید. منتظر نظرات شما هستیم.

مقالات

مطالب مرتبط