فارسی
آیا گوگل محتوای تولید شده با هوش مصنوعی را تشخیص می دهد

آیا گوگل محتوای تولید شده با هوش مصنوعی را تشخیص می دهد؟

پس از آنکه هوش مصنوعی توانست در تمام کسب و کارها نقش خود را پررنگ تر کند، بسیاری از تولید کننده های محتوا و کارشناسان سئو، اقدام به ایجاد محتوا با کمک هوش مصنوعی کردند. اما پس از اخبار جدید، مخصوصا پس از آپدیت هسته ای گوگل و ادغام آن با هوش مصنوعی، این سوال ایجاد شد که آیا گوگل محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی را تشخیص می دهد یا خیر؟

طبق اسناد منتشر شده توسط گوگل، اهمیتی ندارد که محتوا توسط افراد تولید شده است یا هوش مصنوعی، مهم کاربرپسند بودن محتوا و پاسخ درست و صحیح به کاربر است. با این وجود گوگل توانایی تشخیص محتوای تولید شده با AI را دارد. این محتوا شامل، متن، تصویر، ویدئو و سایر انواع محتوا می باشد.

محتوای تولید شده با هوش مصنوعی ، برد یا باخت؟

طبق آخرین گزارش های گوگل، به طور قطع می توان گفت که این موتور جستجو، قادر به تشخیص محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی می باشد. نه تنها محتوای متنی بلکه، تصاویر، ویدئوها و هر گونه محتوا در قالب های مختلف، به راحتی توسط گوگل، شناسایی می شوند. با توجه به این تفاسیر آیا می توانیم از هوش مصنوعی برای پیشبرد اهداف وبسایت خود، استفاده کنیم؟ یا از نظر گوگل، هوش مصنوعی منطقه ممنوعه ای است که نباید به آن نزدیک شد؟

استفاده از هوش مصنوعی به هیچ عنوان در تمام دنیا برای تولید محتوا ممنوع نیست، بلکه با آگاهی نسبت به خط و مشی های گوگل، می توانید با بیشترین کارایی از هوش مصنوعی بهره مند شوید. در واقع استفاده از ابزار‌های هوشمند جهت تولید محتوا و استفاده از آن‌ها در وب سایت‌، امری معمول است. پس بهتر است به جای تحریم این تکنولوژی نوین، راه حل استفاده از آن را کشف کنیم.

راه حل نهایی استفاده از هوش مصنوعی بدون پنالتی از سمت گوگل

به طور کلی می‌توان گفت که نوع محتوای تولید شده با هوش مصنوعی، می‌تواند مورد واکنش گوگل قرار بگیرد. اگر از سیاست ها و خط قرمزهای گوگل، دور شوید، پنالتی یا جریمه های سنگین گوگل، در کمین شما خواهد بود. اما محتوا‌های مفید بر پایه استاندارد‌های نگارشی و سئو از جانب گوگل، مشکل تلقی نمی‌شوند. برای اینکه به پاسخ شفاف تری برسیم بهتر است چند پرسش فرعی را پاسخ دهیم.

تشخیص محتوای هوش مصنوعی توسط گوگل

گوگل چگونه می‌ تواند محتوای هوش مصنوعی را تشخیص دهد؟

برای گوگل، تشخیص نویسنده محتوا، بسیار مهم است. گوگل برای ایجاد راهکاری آسان برای تشخیص تولید محتوا توسط انسان، امکان اشتراک‌گذاری ابزار‌های هوشمند تشخیصی را فراهم کرده است. این ابزار‌ها با دریافت مجوز از گوگل، راهگشای عالی برای تشخیص محتوا‌های هوش مصنوعی می‌باشند. گوگل از مجموعه‌ای از الگوریتم‌ها و تکنیک‌های پیشرفته برای تشخیص محتوای هوش مصنوعی  (AI) استفاده می ‌کند. شناخت این موارد باعث می شود در بررسی سایت موفق تر عمل کنید.

  • تحلیل متن (تحلیل زبان طبیعی (NLP)): گوگل از تکنیک‌های پیشرفته NLP برای تفسیر و تحلیل متون استفاده می‌کند. این الگوریتم‌ها قادرند بفهمند که یک متن به زبان انسان نوشته شده است یا از سوی یک سیستم هوش مصنوعی تولید شده است.
  • تحلیل ساختار صفحات وب (استخراج اطلاعات): گوگل از تکنیک‌های استخراج اطلاعات برای تجزیه و تحلیل ساختار صفحات وب استفاده می‌کند تا مطالب تولید شده توسط سیستم‌های هوش مصنوعی را تشخیص دهد.
  • آموزش مدل‌های ماشین لرنینگ (آموزش با داده‌های بزرگ): گوگل از مدل‌های ماشین لرنینگ بهره می‌برد که با آموزش دادن به آن‌ها با داده‌های بزرگ، قادر به تشخیص محتوای هوش مصنوعی می‌شوند. این مدل‌ها به صورت مداوم به‌روزرسانی می‌شوند تا با تکنولوژی‌های جدید هوش مصنوعی سازگار باشند.
  • بررسی رفتار کاربران (تحلیل رفتار کاربری): گوگل ممکن است از الگوریتم‌های تحلیل رفتار کاربری استفاده کند تا تفاوت‌های بین تعاملات انسانی و تولیدهای هوش مصنوعی را شناسایی کند.

چرا گوگل سعی می‌کند محتوای هوش مصنوعی را شناسایی کند؟

در واقع گوگل برای آگاه‌سازی کاربران خود می‌کوشد تا با ارائه ابزار‌های تشخیص دهنده هوش مصنوعی به صورت رایج، از اعمال جریمه به سایت‌های معتبر و دارای رتبه جلوگیری نماید. به عبارتی با این کار، کاربران مهم خود را از عواقب محتوا‌های نادرست هوش مصنوعی آگاه می‌سازد. با توجه به این موضوع بهتر است شما نیز، در دایره امن گوگل بمانید. این امر اهمیت تولید محتوای helpful را دو چندان ساخته است.

توجه به دستورالعمل های E-E-A-T ؛ کلید نهایی تولید محتوا با کمک هوش مصنوعی

آنچه که اهمیت دارد امکان تولید محتوای منفی و با کیفیت پایین با ابزار‌های هوش مصنوعی است. این ابزار‌ها توانایی تشخیص محتوا‌های منفی و مثبت را ندارند. بنابراین سوء استفاده از این ابزار‌ها، موردتوجه افراد بسیاری در جهان قرار گرفته است. به همین دلیل باید محتواهای خود را طبق دستورالعمل‌های E-E-A-T مورد بازبینی قرار دهید. محتوا‌های منفی جهت فریب رسانه‌ای به عنوان هرزنامه توسط گوگل شناخته می‌شوند. در واقع گوگل، با استفاده درست از هوش مصنوعی هیچ مخالفتی ندارد. بلکه اگر از هوش مصنوعی برای تولید محتوای هرزنامه و تنها برای الگوریتم های موتورهای جستجو استفاده شود، کارت قرمز خود را رو میکند.

پاداش به محتوای با کیفیت بالا، به هر نحوی که تولید شود!

هدف سیستم های رتبه بندی گوگل پاداش دادن به محتوای اصلی و باکیفیت با تمرکز برE-E-A-T  به معنای  تخصص، تجربه، اقتدار، و قابل اعتماد بودن است. تمرکز گوگل بر کیفیت محتوا، به جای نحوه تولید محتوا است که باعث می شود نتایج قابل اعتماد و با کیفیت بالا را به کاربران ارائه دهد. سیستم های رتبه بندی گوگل به گونه ای طراحی شده  تا اطلاعات قابل اعتماد را ارائه دهد و سیستم محتوای مفید آن باعث می شود که  تولید کننده های محتوا در درجه اول برای افراد و کاربران محتوا ایجاد کنند.

تشخیص محتوای هوش مصنوعی توسط گوگل

هوش مصنوعی چگونه می تواند محتوای مفید ایجاد کند؟

از آنجایی که ورود هوش مصنوعی به تولید محتوا برای گوگل امر مهمی است، بهتر است پاسخ به این سوال را با کمک سندهای رسمی گوگل پیش ببریم. طبق گفته گوگل، تولید محتوا هیچ تغییری نکرده است و با کمک راهنمای ثابتی که سال هاست وجود دارد، می توان تولید محتوا با هوش مصنوعی را نیز انجام داد. خط مشی گوگل، تولید محتوا با هدف اصلی دستکاری رتبه بندی در نتایج است. که هرزنامه تلقی می شود. بنابراین مهم است که به گوگل نشان دهید تمام محتوا با هوش مصنوعی نوشته نشده است و تنها محرکی برای آن است. استفاده از هوش مصنوعی به تنهایی هیچ مزیت مثبتی به محتوا نمی دهد. مهم ترین اصل فقط محتوا است. اگر محتوای شما مفید، با کیفیت بالا، شامل اطلاعات مهم و درجه یک و با توجه به جنبه های  E-E-A-T، نوشته شده باشد،  ممکن است در رتبه های گوگل به خوبی ظاهر شود.

نتیجه گیری ؛ دیدگاه گوگل درباره هوش مصنوعی

استفاده از هوش مصنوعی برای تولید محتوای باکیفیت و مفید، از جانب گوگل امری معقول بیان شده است. اما این مورد دلیلی بر عدم تشخیص محتوا تولید شده با هوش مصنوعی توسط گوگل نیست. گوگل برای آشکارسازی فعالان تولید محتوا در نوع انسانی و غیر انسانی، با ارائه ابزار‌های مختلف، به کمک کاربران آمده است. پس پیشنهاد ما این است که اگر با هوش مصنوعی و یا افزونه های وردپرس تولید محتوا با هوش مصنوعی، محتوا تولید می‌کنید حتما توسط منابع انسانی، محتوا بازبینی و ویرایش شود و از مطالب از نظر فنی، سئو و نگارشی مورد تایید باشد.

 

مقالات

مطالب مرتبط